Відмовив Росії: Казахстан будує електростанції сам
Спочатку передбачалося, що проєкт буде реалізований у партнерстві з Росією. Наразі розглядаються варіанти співпраці з енергетичними компаніями з Китаю та Південної Кореї.
Казахстан вирішив самотужки взяти на себе будівництво теплоелектроцентралей у трьох містах, відмовившись від підтримки Росії. Про це повідомляє The Moscow Times з посиланням на заяву прем’єр-міністра країни Олжаса Бектенова.
Спочатку планувалося, що проєкт, вартість якого оцінюється у $2,7 млрд, буде реалізований спільно з Росією. Однак через відсутність чітких гарантій фінансування Казахстан розпочав роботи самостійно.
“У Кокшетау ми вже почали будівництво власними силами, не покладаючись ні на кого,” – зазначив Бектенов. За його словами, щодо інших двох об’єктів у Семеї та Усть-Каменогорську потужністю по 360 МВт (у Кокшетау – 240 МВт) країна досі очікує відповіді від російської сторони. Якщо найближчим часом російська підтримка не буде надана, Казахстан готовий продовжити реалізацію проєктів власними силами.
Договір про будівництво ТЕЦ був укладений у листопаді 2023 року під час візиту президента РФ Володимира Путіна до Казахстану. За умовами домовленості, фінансування мало здійснюватись через російські банки, які повинні були надати кредити терміном на 15 років. Однак наприкінці травня заступник прем’єр-міністра Роман Скляр повідомив про складнощі з отриманням фінансування.
Він зазначив, що проблеми виникають через субсидування процентної ставки за обладнанням, і припустив, що у випадку невирішення цього питання можуть бути залучені інші інвестори. Як зазначив заступник голови Міненерго Бахитжан Ільясов, наразі триває пошук альтернативних партнерів для фінансування проєкту. Розглядаються варіанти співпраці з енергетичними компаніями з Китаю та Південної Кореї.
Слід також зазначити, що раніше російська корпорація Росатом була обрана як головний виконавець для будівництва першої атомної електростанції в Казахстані через міжнародний консорціум.
Раніше повідомлялося, що російські імпортери постали перед значним уповільненням проходження вантажів через кордон з Казахстаном: з середини червня через черги та посилені перевірки строки очікування на митних пунктах зросли з однієї години до 10 діб або більше.